ايمني هواپيمايي آسمان

سامانه گزارش پتانسيل خطر

چرا سيستم مديريت ايمني؟

در سالهاي اخير تلاشهاي فراواني جهت شناخت دلايل بوجود آورنده سوانح در صنايع مختلف به ويژه صنعت هوانوردي صورت گرفته است. اعتقاد بر اين بود كه بيشتر حوادث، ناشي از خطاهاي انساني است و به سادگي مي توان نتيجه گرفت كه اينگونه خطاها بدليل بي دقتي يا بي كفايتي در انجام كارها مي باشد، اما اين استدلال درست نيست. افرادي كه سوانح هوايي را بررسي میكنند دريافته اند كه انسان فقط آخرين حلقه زنجيري است كه باعث ايجاد يك سانحه مي شود. نمي توان با تغيير دادن افراد از سوانح جلوگيري كرد، تنها مي توان با شناسايي عوامل بوجود آورنده يك سانحه، از آن پيشگيري كرد.

در دهه نود ميلادي عبارت سوانح سازماني ابداع گرديد، دليل آن اين بود كه بيشتر حلقه هاي رنجير يك سانحه تحت كنترل سازمان بوده اند. از آنجاييكه بزرگترين تهديدهاي ايمني هوانوردي از مسائل سازماني سرچشمه مي گيرند، ايمن سازي سيستم نيازمند عملكرد سازماني مي باشد. پس از  پژوهش هاي گسترده و بهره گيري از دانش پيشگامان ايمني در دنيا، شركت هواپيمايي آسمان به اين نتيجه رسيد كه موثرترين راه براي ايمن سازي سيستم هوانوردي، ايجاد يك سيستم با رويكردي به مديريت ايمني مي باشد. بدين سان اداره كل ايمني شركت هواپيمايي آسمان با هدف راه اندازي و اجراي سيستم مديريت ايمني تشكيل گرديد. مديريت ارشد آسمان با پذيرش سيستم مديريت ايمني و تعهد بر همكاري گسترده و ايجاد تغييرات لازم در ساختار و رويه هاي اجرايي در جهت ايمن سازي كليه فعاليت ها، از آن پشتيباني مي نمايد.

صفحه ايمنی به منظور ايجاد و گسترش فرهنگ ايمنی و همچنين اطلاع رسانی در شركت هواپيمايی آسمان راه اندازی گرديده است. جهت فرستادن گزارشات پتانسيل خطر و پيشگيری از بروز خطرات احتمالی در واحدهاي عملياتی، مهندسی و تعميرات و ديگر بخشها، كليه كاركنان و ساير افراد مرتبط با امور ايمنی هواپيمايی، می توانند در ارتباط با موارد ايمنی، هرگونه خطر موجود را از طريق اين سايت به آگاهی مديريت ايمنی و نظام كيفي آسمان برسانند. گزارشات ارسالی محرمانه خواهد بود و به شما اين اطمينان داده می شود كه اقدام اصلاحی مورد نظر به موقع به انجام خواهد رسيد.

مديريت ايمنی و نظام كيفي آسمان پذيرای انتقادات و پيشنهادات شما می باشد.

مفهوم گزارش پتانسیل خطر چیست؟

خطر، عاملی است که پتانسیل ایجاد صدمه و آسیب را داشته و یا به عبارت دیگر خطر، بعنوان منبع یا شرایط بالقوه ایجاد آسیب یا بیماری، صدمه به اموال، صدمه به محیط کار و یا ترکیبی از آنها می باشد. بنابراین هر فردی که شاهد چنین شرایطی باشد، از دیدگاه ایمنی و اخلاقی در جهت ارزیابی احتمال وقوع و در نهایت نیل به هدف پیشگیری از بروز حوادث موظف است گزارش چنین شرایطی را به واحد مسئول (اداره کل ایمنی) ارسال نماید.

کارکنان کوشا و مسئولیت پذیر می توانند پس از تکمیل عناوین لازم، گزارش خود را ارسال نمايند تا در اسرع وقت مورد بررسی قرار گرفته و در صورت لزوم اقدامات اصلاحی در خصوص رفع شرایط خطرناک و رساندن احتمال وقوع خطر در حد قابل قبول، صورت پذیرد. لازم به یادآوری است که هدف از دریافت گزارش، مدیریت خطر و رفع شرایط ناایمن موجود می باشد و لاغیر.

امید است در آینده بسیار نزدیک، با ارتقای سطح فرهنگ ایمنی در تمامی ارکان زندگی، شاهد کاهش هرچه بیشتر حوادث در تمامی سطوح، باشیم. البته این آرزو تحقق نخواهد یافت مگر با احساس مسئولیت بیش از پیش کلیه افراد جامعه نسبت به مقوله ایمنی و در ذیل آن مدیریت احتمال وقوع خطر.

 

اداره آناليز داده هاي پروازي (FDA)

اداره « FDA » از زیرمجموعه های اداره کل ایمنی ونظام کیفی می باشد ، و گاهی با نام «FOQM» و یا «FDM» نیز شناخته می شود. این اداره ، وظیفه بازخوانی و آنالیز داده های پروازی را برعهده دارد ؛ مجموعه شامل دو بخش اداره « FDA » و رکوردینگ شاپ و می باشد؛ و شروع به کار آن در شرکت هواپیمایی آسمان ، به سال 1385 برمی گردد. ودر طول این مدت ، علاوه بر هواپیماهای شرکت آسمان ، سایر مشتریان نیز از خدمات این مجموعه ، بهره مند گردیده اند. .

پرسنل این اداره، آموزشهای تخصصی لازم را در معتبرترین مراکز بین المللی، از جمله دانشگاه Cranfield انگلستان ، کمپانی شناخته شده CAE کانادا و شعبه آسیا شرکت آمریکایی Flight Vision پشت سر گذاشته اند. و در حال حاضر، با بهره گیری از تجهیزات پیشرفته در زمینه بازخوانی و تحلیل داده های هواپیما و همچنین تکیه بر تجربه سالهای گذشته ، همگام با دانش روز دنیا ، به پیش می روند .

توانمندیهای اداره FDA :

• باز خوانی مستمر داده های هواپیما، از طریق « ضبط کننده های با دسترسی آسان» (QAR Readout)

• بررسی موارد خاص، به همراه آنالیز دقیق و ارائه گزارش تحلیلی

• بازخوانی جعبه سیاه دیجیتالDFDR Readout

• ارائه پارامتر های موتور جهت بررسی مستمر پارامترهای موتورها، به منظورحصول اطمینان از صحت عملکرد آنها (ECTM )

• بازخوانی انواع مختلف سیستمهای ضبط کننده ، ازقبیل: QAR ، uQAR ،miniQAR ،OQAR ، DQAR وتست صحت عملکرد آنها

• تعمیر سخت افزاری انواع مختلف رکوردرها ( SSFDR،UFDR ،DFDR ، FDR ، FDIU و FDAU ) .

 

اهداف اداره FDA :

کنترل مستمر داده های پروازی، به منظور مقایسه وضعیت پروازهای انجام شده با شرایط استاندارد برگرفته از قوانین موجود. بررسی صحت عملکرد سیستمهای هواپیما بالا بردن ایمنی پرواز و کاهش احتمال تکرار وقایع پنهان و آشکار از طریق بازخوانی و تحلیل داده های ضبط شده. بهینه سازی و ارتقاء آموزشها. کمک و همکاری با مجموعه فنی در زمینه عیب یابی هواپیما از طریق پارامتر های ضبط شده. .

اداره FDAهواپیمایی آسمان آماده ارائه خدمات در حوزه کاری خود به سایر شرکت های هواپیمایی داخلی و خارجی می باشد.